Marine Strategy Framework Directive

Raporty wskaźnikowe - Wskaźnik presji fizycznych

Indeks jakości hydromorfologicznej (HQI)

Ocena wskaźnika "Indeks jakości hydromorfologicznej (HQI)" w wodach przejściowych i przybrzeżnych

Wskaźnik „Indeks jakości hydromorfologicznej (HQI)" został opracowany krajowo na potrzebę oceny zmian warunków hydrograficznych w wodach przejściowych i przybrzeżnych. Wskaźnik ocenia wpływ infrastruktury i działań prowadzonych w wodach przybrzeżnych i przejściowych na charakterystykę morfologiczną i hydrodynamiczną, zmianę warunków morfologicznych, zmianę warunków hydrodynamicznych oraz zmiany w dopływie wody słodkiej. 
Wskaźnik odnosi się do oceny kryterium D7C1 RDSM – „Zasięg przestrzenny i rozkład trwałych zmian warunków hydrograficznych (np. zmian aktywności fal, prądów, zasolenia, temperatury) dna morskiego i słupa wody związanych w szczególności z fizyczną utratą naturalnego dna morskiego.”

Klasyfikacja wskaźnika została przeprowadzona w oparciu o aktualne informacje w zakresie infrastruktury i działań prowadzonych w wodach przybrzeżnych i przejściowych, jak również o dane z monitoringu parametrów hydromorfologicznych i fizykochemicznych przeprowadzonego w roku 2019 zgodnie ze zaktualizowanym Programem Monitoringu Wód Morskich.
W 7 z 11 jednolitych częściach wód powierzchniowych (JCWP) ocena wskaźnika HQI wskazuje na dobry stan, jedynie w przypadku JCWP Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany, Zatoka Pucka Zewnętrzna oraz Zatoka Gdańska Wewnętrzna stan określono jako poniżej dobrego. Obniżona klasyfikacja wskaźnika w rejonie Zatoki Gdańskiej związana jest z obecnością infrastruktury powodującej zaburzenia i trwałe zmiany dna morskiego i strefy brzegowej. W rejonie JCWP Zalew Wiślany obniżona ocena wynika z klasyfikacji wskaźnika odnoszącego się do charakterystyki osadów, natomiast w JCWP Zalew Szczeciński największy wpływ na klasyfikację obszaru miała zmiana dopływu wód słodkich.
Wiarygodność oceny określono w oparciu o ocenę ekspercką. Ze względu na testowy charakter wskaźnika przypisano mu umiarkowaną wartość wiarygodności.

Raport tekstowy

PDF (910 KB)