Marine Strategy Framework Directive

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki presji związanych z wprowadzeniem do środowiska substancji, odpadów i energii

Chlorofil a 

Ocena wskaźnika "Chlorofil a" w okresie 2016-2021

Obszary otwartego morza 

„Chlorofil a" to wskaźnik podstawowy Komisji Helsińskiej (HELCOM) odnoszący się do średnich stężeń chlorofilu a w okresie letnim (czerwiec-wrzesień) w warstwie powierzchniowej (0-10 m) w okresie 2016-2021. Wskaźnik odnosi się do oceny kryterium D5C2 RDSM – „Stężenia chlorofilu A nie są na poziomach, które wskazują na negatywne skutki nadmiaru substancji biogennych”.

W obszarach otwartego morza obejmujących polskie obszary morskie (POM) w żadnym z akwenów otwartego morza wskaźnik nie osiągnął wartości wskazujących na dobry stan środowiska. 

W odniesieniu do trendów długoterminowych poza obszarem wschodniego Basenu Gotlandzkiego, gdzie począwszy od lat 90tych XX w. obserwuje się trend pogarszających warunków (wzrost stężeń), w pozostałych akwenach nie zaobserwowano istotnych statystycznie trendów.

Porównując okres bieżącej oceny 2016-2021 z 2011-2016 nie zaobserwowano zmiany w klasyfikacji stanu obszarów obejmujących POM. Wyliczone wartości wskaźnika wskazują na brak zmian wartości w obrębie Basenu Gdańskiego oraz wschodniego Gotlandzkiego. W Basenie Bornholmskim zaobserwowano pozytywny trend (obniżenie notowanych stężeń) co może wynikać z wydzielenie wód Zatoki Pomorskiej z tego obszaru oceny. 

Ocena wiarygodności wskaźnika w obszarach obejmujących POM była wysoka we wszystkich ocenianych obszarach otwartego morza. 

Jednolite części wód przejściowych i przybrzeżnych

Chlorofil a jest jednym ze wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w zakres elementów biologicznych wykorzystywanych w ocenie jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP) przejściowych i przybrzeżnych. W wodach JCWP Zalew Wiślany, Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński oraz Zalew Pucki wskaźnik wyliczany jest jako średnia z całego roku. W pozostałych JCWP wskaźnik odnosi się do średnich stężeń w okresie letnim (czerwiec-wrzesień) w warstwie powierzchniowej (0-10 m) w okresie 2016-2021. 

W obszarach JCWP przejściowych i przybrzeżnych wskaźnik osiągnął wartość docelową wskazującą na dobry stan jedynie w JCWP Zatoka Pucka Zewnętrzna. W pozostałych JCWP wskaźnik nie osiągnął wartości granicznej. 

Porównując okres bieżącej oceny (2016-2021) z okresem aktualizacji wstępnej oceny (2011-2016) nie zaobserwowano zmiany w klasyfikacji stanu obszarów JCWP. W zakresie zmian wartości stężeń zanotowano niekorzystny trend wzrostu stężeń w JCWP Zalew Wiślany i JCWP Zatoka Gdańska Wewnętrza. W JCWP Zalew Szczeciński, Zalew Pucki oraz Półwysep Hel zaobserwowano spadek stężeń wskazujący na obniżenie stężeń chlorofilu a. W pozostałych JCWP nie zaobserwowano istotnych trendów w wartościach wskaźnika. 

W obszarach wód przejściowych i przybrzeżnych wiarygodność wskaźnika określono jako wysoką we wszystkich obszarach oceny. 

Raport tekstowy

PDF (674 KB)