Marine Strategy Framework Directive

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki presji związanych z wprowadzeniem do środowiska substancji, odpadów i energii

Substancje priorytetowe

Ocena stanu środowiska obszarów morskich w zakresie wskaźnika "Substancje priorytetowe" – kryterium D8C1

Wskaźnik „Substancje priorytetowe” jest wykorzystywany w ocenie kryterium D8C1 RDSM – „W obrębie wód przybrzeżnych i terytorialnych oraz poza wodami terytorialnymi stężenia substancji zanieczyszczających nie przekraczają określonych wartości progowych", przy czym rekomendacje dotyczące substancji podlegających monitorowaniu w określonych obszarach, jak i wartości progowych zostały opisane w Decyzji Komisji 2017/848. Ocena stanu w ramach tego wskaźnika obejmuje okres 2016-2021.  

W zakresie kryterium D8C1 ocena opiera się na stężeniach substancji priorytetowych wskazanych w Dyrektywie 2013/39/UE (z wyjątkiem substancji, dla których opracowano odrębne raporty wskaźnikowe) w dwóch matrycach: wodzie morskiej i rybach w polskich obszarach morskich. Dobry stan środowiska jest osiągnięty, gdy stężenia poszczególnych substancji w matrycach są poniżej ustalonych wartości progowych. Ocena dla kryterium D8C1 została przeprowadzona w jednolitych częściach wód powierzchniowych (JCWP) przejściowych i przybrzeżnych. Końcowa zintegrowana ocena dla obszaru opiera się na regule OOAO (one out all out), co oznacza, że dobry stan środowiska w ramach kryterium D8C1 w danym obszarze został osiągnięty, jeżeli stężenia wszystkich substancji we wszystkich matrycach spełniają wymagania dla dobrego stanu środowiska.  

W zakresie kryterium D8C1 dobry stan środowiska morskiego oceniony na podstawie stężeń substancji priorytetowych nie został osiągnięty w żadnym z ocenianych obszarów, pomimo tego, że stężenia zdecydowanej większości substancji pozostawały poniżej wartości progowych. Jedynie stężenia heptachloru w rybach we wszystkich obszarach i benzo(g,h,i)perylenu w wodzie w obszarach JCWP: Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński, Ujście Wisły Przekop, Zalew Wiślany, Polskie wody przybrzeżne Basenu Gotlandzkiego, Polskie wody przybrzeżne Basenu Bornholmskiego i Polskie wody przybrzeżne Zatoki Pomorskiej nie spełniały warunków dla dobrego stanu. 

Raport tekstowy

PDF (1,3 MB)