Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki presji związanych z wprowadzeniem do środowiska substancji, odpadów i energii
Tlen w obszarach płytkowodnych
Obszary otwartego morza
„Tlen w obszarach płytkowodnych" to wskaźnik wstępny Komisji Helsińskiej (HELCOM), który ocenia warunki tlenowe w wodach przydennych w strefie płytkowodnej. Wskaźnik oceniany jest na podstawie mediany wartości minimalnych z okresu 2016-2021 z głębokości bezpośrednio nad dnem (maksymalnie 4 metry nad dnem) określanych dla każdej stacji monitoringowej w okresie lipiec-listopad. Wskaźnik odnosi się do oceny kryterium D5C5 RDSM – „Stężenie rozpuszczonego tlenu nie zostało obniżone do poziomu, który wskazuje na negatywne skutki nadmiaru substancji biogennych dla siedlisk bentosowych (w tym powiązanych gatunków fauny i flory oraz gatunków mobilnych) lub inne skutki eutrofizacji.”
W obszarach otwartego morza obejmujących polskie obszary morskie (POM) wskaźnik oceniany jest jedynie w wodach Zatoki Pomorskiej gdzie w okresie 2016-2021 zaobserwowano dobry stan w zakresie wskaźnika.
Wiarygodność oceny wskaźnika w wodach Zatoki Pomorskiej określono jako umiarkowaną.
Jednolite części wód przejściowych i przybrzeżnych
Wskaźnikiem stosowanym w ocenie jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP) przejściowych i przybrzeżnych odpowiadającym wskaźnikowi HELCOM jest wskaźnik RDW ‘Tlen rozpuszczony’, który jest jednym ze wskaźników jakości wód powierzchniowych charakteryzujących warunki tlenowe i zanieczyszczenia organiczne. Wskaźnik określany jest w postaci minimalnych wartości z pomiarów przy dnie w miesiącach: czerwiec-wrzesień w okresie 2016-2021.
W okresie 2016-2021 wszystkie monitorowane JCWP osiągnęły dobry stan w ramach wskaźnika.
Porównując okres bieżącej oceny (2016-2021) z okresem aktualizacji wstępnej oceny (2011-2016) w przypadku 3 JCWP zaobserwowano poprawę w klasyfikacji wskaźnika. Sytuacja dotyczy JCWP Zatoka Pucka Zewnętrzna, Ujście Wisły oraz Zalew Wiślany. W pozostałych JCWP stan nie uległ zmianie.
W 10 z 11 JCWP zaobserwowano wzrost w zakresie stężeń tlenu przy dnie co wskazuje na występowanie pozytywnego trendu w warunkach tlenowych w tych obszarach. Zanotowany wzrost wynosił od 20% w wodach JCWP Półwysep Hel do 114% w JCWP Ujście Wisły Przekop. Jedyną JCWP w przypadku której nie zaobserwowano zmian w stężeniu tlenu przy dnie był Zalew Kamieński.
W obszarach wód przejściowych i przybrzeżnych wiarygodność wskaźnika określono jako wysoką we wszystkich obszarach oceny.
PDF (828 KB)