Marine Strategy Framework Directive

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki stanu

Liczebność i trend liczebności populacji fok - foka szara - ikona graficzna

Liczebność i trend liczebności populacji fok - foka szara

Ocena stanu na podstawie wskaźnika „Liczebność i trend liczebności populacji fok – foka szara” w okresie 2016–2021 w obszarze oceny POM

Wskaźnik ocenia stan środowiska morskiego na podstawie liczebności i trendu liczebności populacji foki szarej (Halichoerus grypus) w Morzu Bałtyckim. Dobry stan gatunku zostaje osiągnięty, gdy i) liczebność fok w każdej jednostce oceny osiągnęła graniczny poziom referencyjny (LRL) wynoszący co najmniej 10 000 osobników oraz ii) trend liczebności populacji, oceniany przez specyficzne dla gatunku tempo wzrostu dla populacji poniżej lub na poziomie docelowego poziomu referencyjnego (TRL) został osiągnięty, co wskazuje, że presje antropogeniczne nie miały wpływu na tempo wzrostu. Z uwagi na fakt, że foka szara jest gatunkiem wysoce mobilnym, populacja gatunku jest oceniana jako jedna populacja w całym obszarze Morza Bałtyckiego. W przełożeniu na ocenę krajową, obszarem oceny dla foki szarej są polskie obszary morskie (POM). Ocenę trendu liczebności populacji oparto na danych z lat 2003–2021 (zgodnie z modelem, aby obliczony trend był istotny statystycznie, wymagany jest co najmniej 7 letni okres monitoringu, tj. co najmniej 7 wartości liczebności populacji). Do oceny liczebności populacji wykorzystano najnowsze dane z okresu oceny 2016–2021 bazujące również na danych z monitoringu gatunku prowadzonego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).

 

Liczebność foki szarej (około 60 000 sztuk) przekroczyła próg poziomu referencyjnego (LRL) wynoszący 10 000. Pomimo, że populacja gatunku wciąż rośnie, to została oceniona poniżej docelowego poziomu referencyjnego (TRL), dla którego próg wynosi 7% rocznego wzrostu. Szacowany roczny wzrost w okresie 2003–2021 wyniósł 5,1%. Zatem wskaźnik osiągnął dobry stan pod względem liczebności, ale nie osiągnął dobrego stanu pod względem trendu liczebności populacji. Przy podejściu „one-out-all-out” (decyduje najniższa ocena), jakie jest stosowane do oceny gatunków ssaków morskich, wskaźnik dla foki szarej nie osiągnął dobrego stanu środowiska. Wiarygodność oceny wskaźnika oceniono jako średnią. 

Raport tekstowy

PDF (406 KB)