Marine Strategy Framework Directive

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki stanu

Liczebność morświna

Ocena stanu na podstawie wskaźnika „Liczebność morświna” w okresie 2016−2021 w obszarze oceny POM

Wskaźnik ocenia, czy liczebność i tendencja liczebności morświna (Phocoena phocoena) w Morzu Bałtyckim są naruszone przez presje antropogeniczne i czy zapewnione jest długoterminowe przeżycie gatunku. W optymalnej sytuacji dobry stan środowiska (GES) dla liczebności zostaje osiągnięty, gdy liczebność populacji przekracza określony dla danej populacji limit referencyjny (LRL) ze stałą tendencją wzrostową w kierunku docelowego poziomu referencyjnego (TRL) dla danej populacji. Z uwagi na brak ustalonych poziomów i wartości progowych do przeprowadzenia oceny ilościowej, ocena została wykonana w oparciu o wiedzę ekspercką. 

W rejonie Morza Bałtyckiego występują dwie oddzielne populacje morświna: populacja Morza Bełtów w południowym Kattegacie, Morzu Bełtów, Cieśninie Sund i południowo-zachodnim Bałtyku oraz populacja Bałtyku Właściwego – wschodnie rejony. Ocena przeprowadzona została oddzielnie dla dwóch populacji i zaprezentowana na poziomie 2 (L2), zgodnie z podziałem na jednostki oceny HELCOM, a następnie zagregowana do odpowiednich populacji. W oparciu o niską liczebność w połączeniu z drastycznym zmniejszeniem występowania opartym na danych historycznych, stwierdzono, że liczebność morświna Bałtyku Właściwego nie osiągnęła stanu dobrego. W przełożeniu na ocenę krajową, obszarem oceny dla morświna są polskie obszary morskie (POM). Wiarygodność oceny liczebności populacji morświna Bałtyku Właściwego jest wysoka.

Liczebność oszacowano na podstawie danych uzyskanych z projektu SAMBAH w połączeniu z historycznymi zapisami występowania morświna w Bałtyku Właściwym. Ocena jakościowa pokazuje, że liczebność morświna Bałtyku Właściwego zmniejszyła się w ciągu ostatniego stulecia.

Raport tekstowy

PDF (461 KB)