Raporty wskaźnikowe - Wskaźnik presji związanych z wprowadzaniem i eksploatacją gatunków
Introdukcje nowych gatunków obcych
Wskaźnik „Introdukcje nowych gatunków obcych" jest to wskaźnik podstawowy Komisji Helsińskiej (HELCOM), który ocenia liczbę nowych introdukcji gatunków obcych na skutek działalności człowieka w jednostce oceny w latach 2016-2021. Wskaźnik został wyliczony na podstawie nowych introdukcji w wodach polskich. Wskaźnik odnosi się do oceny kryterium D2C1 RDSM – „Liczba gatunków obcych nowo wprowadzonych w wyniku działalności człowieka do środowiska naturalnego w okresie oceny (6 lat) mierzonym od roku referencyjnego, zgodnie ze wstępną oceną zgodnie z art. 8 ust. 1 dyrektywy 2008/56/WE, jest ograniczana do minimum i w miarę możliwości zmniejszona do zera”.
W latach 2016-2021 w polskiej strefie wód Morza Bałtyckiego zanotowano 6 nowo introdukowanych gatunków obcych. Introdukcje miały miejsce w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w Zalewie Szczecińskim ocenianym razem z Zalewem Kamieńskim i dotyczyły w przeważającej części obszarów portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie. Dodatkowo w danych monitoringowych zaobserwowano w 2017 roku obecność gatunku Boccardiella ligerica w rejonie wód Zalewu Puckiego (Basen Gdański). W obszarach, w których zaobserwowano nowe introdukcje stan dobry nie został osiągnięty.
Porównując zmiany wartości wskaźnika "Introdukcje nowych gatunków obcych" wyrażonych w postaci liczby nowo zaobserwowanych gatunków obcych w jednostce oceny pomiędzy aktualizacją wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich za lata 2011-2016 oraz drugą aktualizacją wstępnej oceny w latach 2016-2021 w wodach Basenu Bornholmskiego i wschodniego Basenu Gotlandzkiego stan nie uległ zmianie (utrzymał się stan dobry). W przypadku wód Basenu Gdańskiego zaobserwowano mniej introdukcji niż w okresie 2011-2016 jednak stan określono dalej jako poniżej dobrego. W wodach Zalewu Szczecińskiego i Kamieńskiego zaobserwowano wzrost liczby notowanych gatunków wskazujący na pogorszenie stanu, natomiast w wodach Zalewu Wiślanego stan wskaźnika uległ poprawie z poniżej dobrego do dobrego ze względu na brak zaobserwowanych nowych introdukcji gatunków w tym obszarze.
Ze względu na brak odpowiedniego monitoringu skierowanego na rejestrację nowych introdukcji gatunków obcych obniżono wartość wiarygodności przestrzennej oraz metodycznej dla Basenu Bornholmskiego oraz wschodniego Basenu Gotlandzkiego oraz Zalewu Wiślanego. Dla pozostałych akwenów poziom wiarygodności obu parametrów oceniono na wysoki, ze względu na obecność rzetelnych opublikowanych informacji na temat przypadków rejestracji nowych gatunków nierodzimych.
PDF (650 KB)