Ramowa dyrektywa w sprawie strategii morskiej

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki stanu

Struktura wielkościowa i całkowite zasoby zooplanktonu (MSTS)

Ocena stanu środowiska morskiego na podstawie wskaźnika MSTS za lata 2016-2021. A) Oceny dla poszczególnych obszarów (HELCOM sub-basins) dokonano na podstawie wyników z następujących stacji: Basen Bornholmski – stacja P5, Wschodni Basen Gotlandzki – stacja P140, Basen Gdański – stacja P1. Ocena stanu środowiska morskiego na podstawie wskaźnika MSTS za lata 2016-2021. B) Ocena przeprowadzona na poziomie regionalnym w ramach HOLAS 3.

Wskaźnik uwzględnia średnią wielkość organizmów zooplanktonowych oraz całkowitą ich liczebność lub biomasę. Zmiany wartości MSTS wskazują czy struktura analizowanej sieci troficznej jest lub nie jest optymalna dla transferu energii od fitoplanktonu do ryb.

Ocena stanu wód morskich na podstawie wskaźnika MSTS wykonana została na stacjach zlokalizowanych w polskich obszarach morskich i odnosi się wyłącznie do obszaru otwartego morza POM (A). Natomiast na potrzeby zintegrowanej oceny siedlisk pelagicznych wykorzystana została ocena przeprowadzona na poziomie regionalnym w ramach HOLAS 3 (B). Ocena obejmuje okres 2016-2021 i została przeprowadzona w Basenie Gdańskim i wschodnim Basenie Gotlandzkim, w których spełnione są warunki dobrego stanu. W Basenie Gdańskim dane ze wszystkich lat ocenianego okresu spełniały oba kryteria wskaźnika MSTS jednocześnie. Na stacji reprezentującej Wschodni Basen Gotlandzki, dane z pięciu lat spełniały oba kryteria jednocześnie, a jedynie w 2019 roku średnia wielkość organizmów była poniżej wartości progowej. Ocena stanu dla Basenu Bornholmskiego za okres 2016-2021 wskazuje na nieosiągnięcie stanu dobrego (przede wszystkim ze względu na niespełnienie kryterium dotyczącego średniego rozmiaru organizmów). Spośród sześciu lat analizowanego okresu, dane z jednego roku nie spełniały żadnego z dwóch kryteriów, a dane z dwóch lat nie spełniały kryterium średniej wielkości organizmów.

Raport tekstowy

PDF (1,5 MB)