Ramowa dyrektywa w sprawie strategii morskiej

Raporty wskaźnikowe - Wskaźniki stanu

Wskaźnik stanu makrofitów (SM1)

Wskaźnik SM1 służący do oceny stanu środowiska na podstawie makrofitów w wodach przybrzeżnych i przejściowych (z wyjątkiem typu wód BT1 - Lagunowy z substratem mułowym i piaszczystym, do których zaliczane są: Zalew Wiślany, Zalew Szczeciński i Zalew Kamieński), określa stosunek biomasy taksonów pozytywnych (Bp) do całkowitej biomasy makrofitów (Bt). 

Ocenę krajową w oparciu o wskaźnik SM1, wykonano dla 5 obszarów oceny w POM, obejmujących wody otwarte (1 basen) oraz wody przejściowe i przybrzeżne (4 JCWP). Do oceny stanu środowiska wykorzystano dane Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) zebrane w okresie 2016−2021 w ramach monitoringu HELCOM COMBINE, dotyczące biomasy i pokrycia dna przez taksony makrofitów. Ocenę stanowiła średnia ze wszystkich wartości wskaźnika SM1 wyliczonych na poszczególnych stacjach, w poszczególnych latach, dla danego obszaru oceny. 

Ocena stanu siedliska bentosowego wykonana z zastosowaniem wskaźnika SM1 wykazała, że dwa podakweny, tj. Basen Bornholmski (głazowisko Ławicy Słupskiej) oraz Polskie wody przybrzeżne Basenu Gotlandzkiego (głazowisko Rowy), charakteryzowały się dobrym stanem środowiska. Od 2018 r. makrofity monitorowane są również na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Ich stan został określony poniżej dobrego – subGES i niestety z uwagi na warunki panujące w tym obszarze najprawdopodobniej nigdy nie ulegnie poprawie.

Pozostałe dwa akweny w Zatoce Puckiej również osiągnęły stan poniżej dobrego. W przypadku obszaru Zatoka Pucka Zewnętrzna (Klif Orłowski), wynik był ściśle związany z głębokością rozmieszczenia stacji poboru próbek i ekologią gatunków tam występujących. Ocena stanu zaniżona została przez obecność zielenic stanowiących niemal 100% biomasy na głębokości 1-2 m. Na większych głębokościach, od 3 do 8 m, gdzie dominowały krasnorosty, wśród których wszystkie gatunki są taksonami pozytywnymi, ocena stanu wskazywała stan dobry.

Raport tekstowy

PDF (952 KB)